Péče a zdraví

Jak pečovat o ohaře

Ohaři patří mezi nejrozšířenější lovecká plemena psů. V současnosti se však tito psi nechovají pouze k loveckým účelům, ale čím dál častěji je najdeme také v roli rodinného společníka. Jak náročný je však chov těchto plemen? Kolik času je potřeba věnovat jejich péči?

Přestože ohařů existuje celá řada, jmenujme pro představu alespoň Německého, Maďarského ohaře, Výmarského nebo Bretaňského ohaře. Tito a další ohaři byli vyšlechtěni pro jejich upotřebení v lovecké praxi. Z toho důvodu byl kladen důraz na snadnou péči o jejich zevnějšek, a tak mají relativně snadno udržovatelnou srst, která jim poskytuje dostatečnou ochranu pro práci venku a nepotřebuje každodenní péči. Zároveň patří ohaři ke psům relativně zdravým, kteří nejsou choulostiví a dožívají se v průměru 12-13 let.

A tak přestože Vám péče o zdraví a zevnějšek ohaře nezabere mnoho času, unavit toto plemeno natolik, aby nezničilo vybavení bytu a bylo spokojené, zabere i několik hodin denně. Ohaři mají obrovské množství energie a jelikož jsou velice inteligentní, potřebují zaměstnat také hlavu. Připravte se tedy na to, že chov ohaře je časově náročný a více než u jiných plemen zde platí, že je potřeba být se psem venku opravdu za každého počasí. Pokud se tedy nechystáte ohaře lovecky uplatnit, je potřeba se poohlédnout po jiné činnosti, která toto úžasné plemeno zabaví a unaví.