Výchova a výcvik ohařů

Jak cvičit lovecké psy – ohaře

Ohaři jsou všestranně upotřebitelní lovečtí psi, kteří mají pevné vystavování, systematické hledání a ochotně pracují také ve vodě. V dnešní době se vyskytují stále častěji rovněž jako společníci pro svou neagresivní povahu, inteligenci a neutuchající energii. Jak jsou na tom však tito psi s výchovou? A jak snadný je jejich výcvik?

Jelikož zde mluvíme o plemeni ryze pracovním, které bylo vždy využíváno v myslivecké praxi, bylo zapotřebí, aby se tito psi ochotně a lehce učili novým pokynům. Tato vlastnost dělá z ohařů psy relativně snadno vychovatelné. Je pravda, že ohaři velice rychle chápou, co se po nich chce a jsou vždy horliví splnit svému pánovi téměř každé přání. Pokud se však s ohařem nechystáte pokračovat v tom, pro co byl vyšlechtěn (tedy ho lovecky upotřebit), je zapotřebí počítat s tím, že tito psi se nikdy nebudou cvičit stejně snadno jako např. border kolie, neboť v nich zůstává duše lovce.

 

Jak cvičit štěně ohaře

Od štěněte je tedy důležité trénovat zejména přivolání, což je zároveň největší oříšek pro většinu chovatelů ohařů, protože odvolat tyto psy, když před nimi vyběhne srna, zachytí pach bažanta apod., není vždy jednoduché.

 

Ohaři a jejich prokletí populárního psího plemene

Bohužel se dnes často stává, že si lidé vyberou ohaře (maďarského ohaře, výmarského nebo německého ohaře) pro jeho atraktivní vzhled a k němu automaticky přikoupí elektrický obojek, aby tak vyřešili problém utíkání za zvěří. A tak nabádáme, aby si toto plemeno nekupovali lidé, kteří nemají trpělivost vychovávat tyto jedinečné psy a kteří od jejich miláčka čekají absolutní poslušnost.