Výmarský ohař dlouhosrstý

Plemeno výmarského dlouhosrstého ohaře je odvozeno od své krátkosrsté varianty a mnohá štěňata, která se kdysi narodila s dlouhou srstí, byla považována za neplnokrevná a často i utracena. Původem byl tento pes vyšlechtěn v Německu, kam si prý tehdejší vévoda dovezl zakladatele rodu ze zemí Koruny české, více jak před sto lety. Dnes se toto plemeno spíše ztrácí ve stínu své krátkosrsté verze, je však stejných ne-li plnohodnotnějších kvalit. Má všechny typické vlastnosti ohaře a ohnivý temperament.

 

Popis a standard plemene Výmarský ohař dlouhosrstý

Je to střední, až velký pes, dorůstající výšky až 70 cm. Podle federace FCI patří do skupiny VII, kategorie ohaři, číslo 99. Vahou může dosáhnout až 40 Kg. Má měkkou, dlouhou srst, povolena je i podsada. Vyskytuje se ve variantě rovné i lehce zvlněné, v barvách stříbrné, šedé či srnčí hnědi. Bílé znaky jsou přípustné jen v malém množství na hrudi a prstech, toleruje se i úhoří pruh. U psů je lebka vždy širší než u fen, uši jsou vysoce nasazené. U štěňat výmarského dlouhosrstého ohaře poutá pozornost jejich zářivě modré zbarvení očí, které se však v dospělosti mění na klasickou hnědou. Dožívá se v průměru kolem 14-ti let.

 

Výmarský ohař dlouhosrstý – jak o něj pečovat

Jde o temperamentního loveckého psa, proto vyžaduje spoustu pohybu, aby byl zvladatelný. Miluje pohyb venku, díky své delší srsti je také venku více odolný. Dobře snáší také pobyt v kotci. Žádnou zvláštní péči nevyžaduje, zhruba jednou týdně je dobré jej vykartáčovat.

 

Ke komu se hodí dlouhosrstý výmarský ohař?

Více se hodí pro aktivní lidi. Je výborným loveckým psem, který svou práci odvádí s maximálním nasazením. Je skvělým domácím mazlíčkem i výstavním psem. Má dobrý čich a také miluje plavání. Výmarský ohař potřebuje pevnou ruku, aby si ujasnil hned od začátku, kdo je pánem, později se jej poslušnosti zvyká jen stěží. Je pracovitý, ale umí být i tvrdohlavý. V USA dokonce funguje jako hledač drog a stopař. Jeho využití je všestranné, bude vás však milovat při jakékoliv aktivitě. Jeho temperament má velké srdce a spoustu oddanosti.