Výmarský ohař krátkosrstý

Výmarský ohař je lovecké plemeno, které se vyznačuje svým temperamentem, chytrostí a tvrdohlavostí. Dle FCI spadá do skupiny 7 – Ohaři, sekce 1.1 – Kontinentální ohaři, s pracovní zkouškou. Jak napovídá nejen jeho německý, ale také český název, pochází z republiky Weimar (což je označení pro Německo po pádu monarchie). Původně byl vyšlechtěn pro lov medvědů, jelenů, vlků a divočáků. V dnešní době je neocenitelným pomocníkem při lovu nebo služebním psem, kde při práci uplatňuje své jedinečné čichové schopnosti.

 

Péče o výmarského ohaře

Péče o výmarského ohaře není nijak náročná. Krátkosrstého ohaře je vhodné jednou za čas vyčesat, koupeme s použitím kvalitního šamponu. Vzhledem k vysokým nárokům na pohyb ohařů je vhodné tomuto elánu přizpůsobit také krmivo, které by mělo být bohaté na bílkoviny, vitamíny a tuky. Vhodné je použití kloubního doplňku stravy, což se pozitivně odrazí na zdravotním stavu jedince v pozdějším věku.

 

Pro koho se výmarský ohař hodí

Vzhledem k již zmíněné aktivitě, kterou výmarský ohař vyžaduje, je tento pes vhodný pro stejně založené lidi. Tedy pro sportovně aktivní jedince, kteří mají nejen dostatek času, ale také elánu se psovi věnovat. Příliš se mu nezavděčíte klasickou odpolední procházkou. Daleko spíše nechte vyniknout jeho přirozené vlohy – aportování a stopování je pro něj to pravé. Pravděpodobně nejvhodnějším společníkem bude myslivci, který ho bude využívat jako přítele a pomocníka při lovu. Protože se jedná o velmi energické plemeno, lze jej doporučit spíše zkušeným chovatelům.

 

Výcvik výmarského krátkosrstého ohaře

Vzhledem ke své povaze je výcvik tohoto plemene poněkud obtížnější. Výmarský ohař je tvrdohlavý a „je třeba vědět, jak na něj“. Proto lze doporučit minimálně výcvik ve spolupráci se zkušeným „výcvikářem“. Jakmile pes začne zvládat základy poslušnosti, je vhodné přistoupit k nácviku psa ve stopování či ještě lépe honitbě, při kterých se pes cítí ve své kůži.